- سرزمین مهر - مشارکت مکتوب

مشارکت مکتوب همسفران لژیون شانزدهم

در باب دستور جلسه هفتگی: رابطه یادگیری با معرکه‌ گیریمعرکه‌گیری چیست؟ معرکه‌گیری یعنی عوض کردن موضوع و تبدیل کردن موضوع به یک چیز دیگر و یا اشتباهی را مرتکب شدن و در نظر نگرفتن آن و بهانه کردن و دنبال مقصر گشتن!

سلام دوستان مانا هستم یک هم‌سفر (کمک راهنما): 

در هر اجتماعی که تعدادی انسان با هم باشند حتماً حاشیه هم هست و کنگره نیز از این قاعده مستثنی نیست. حال چه کسانی درگیر حاشیه می‌شوند و معرکه‌گیری میکنند؟ آن‌هایی که در چرخه آموزش و خدمت باشند به ندرت جذب حاشیه می‌شوند، چون آن‌ها بازیگر هستند و به این دلیل تغییرات در تفکر، اندیشه و جهان‌بینی آن‌ها نمایان است و کاری به کار دیگران ندارند ولی آن‌هایی که تماشاچی هستند، از چرخه خدمت و آموزش باز می‌مانند و نیروهایشان معطوف عملکرد دیگران می‌شود. شهر وجودی، تفکرات و ذهن ما فقط جای یکی از این‌ها می‌باشد یا یادگیری، آموزش و خدمت و یا معرکه‌گیری و نق زدن! 

گاهی معرکه‌گیری‌ها، ذهنی است به نوعی که در ظاهر اتفاقی نمی‌افتد اما در ذهن چرا! که این به ناتوانایی‌های من برمی‌گردد؛ مثل ترس، منیت و... گاهی قضاوت در مورد مسافران هم از نوع معرکه‌گیری ذهنی است و شخص معرکه‌گیر، همه را می‌بیند غیر از خودش و می‌خواهد همه چیز را درست کند و غافل از اینکه خودش از همه بدتر است. کسانی که توانایی انجام کاری را ندارند ولی موفقیت دیگران را می‌بینند، وارد معرکه‌گیری می‌شوند و بحث‌های خارج از موضوع راه می‌اندازند که در آن منیت، جهل و حسادت و... هم وجود دارد.

 

سلام دوستان، زهرا هستم یک هم‌سفر: 

ما در کنگره یاد می‌گیریم که چگونه با مسافر خود برخورد کنیم، حتی برخورد با فرزندان و همین‌طور برخورد با زندگی را یاد می‌گیریم؛ پس بایستی آنچه یاد می‌گیرم را در زندگی هم به کار گیرم و به مسافرم گیر ندهم چون یکسری وظایف هم منِ هم‌سفر دارم و باید به آن عمل کنم تا هم خود و هم مسافرم به خوبی به رهایی برسیم. معرکه‌گیری به خاطر نادانی و ناتوانی خودمان است و در هنگام مشکلات نباید دیگران را مقصر کنیم و بگوییم که آن‌ها باعث شدند که به این مشکل‌ها برخورد کنم! ما باید برای حل مشکل خودمان با تفکر، صبر و استقامت اقدام به حل مشکل کنیم تا گوهر جان خود را آشکار کنیم. 

 

سلام دوستان، فیروزه هستم یک هم‌سفر: 

معرکه‌گیری چیست؟ معرکه‌گیری یعنی عوض کردن موضوع و تبدیل کردن موضوع به یک چیز دیگر و یا اشتباهی را مرتکب شدن و در نظر نگرفتن آن و بهانه کردن و دنبال مقصر گشتن! وقتی کسی وارد معرکه‌گیری می‌شود درواقع از آموزش‌ها دور می‌شود. سعادت یعنی به فعلیت رسیدن تمام نیروهای انسانی؛ انسان برای رسیدن به آن باید تلاش مستمر انجام دهد، برای کسب آگاهی و بایستی بخشش، گذشت، صبر و توکل به نیروهای مافوق را فرا بگیرد و آن‌وقت در این مسیر، آن چیزهایی که به دست می‌آورد قابل قیاس با آن چیزهایی که از دست می‌دهد نیست. من آمده‌ام کنگره و لژیون تا با آموزش‌های آن از خواب بیدار و هوشیار شوم و مواظب هستم تا نابود نشوم چون همهٔ نظام‌ها و ساختارهایی که از بین می‌روند به این دلیل است که به حاشیه می‌روند و این ریشه در تفکرات آدم‌ها دارد و به خاطر اشتباهاتشان باید تاوان سنگینی بدهند.

 

سلام دوستان، مهری هستم یک هم‌سفر: 

یادگیری فقط برای درس و مشق نیست؛ زندگی اصولاً برای یادگیری است و ما می‌توانیم از زندگی درس‌های زیادی فرا بگیریم. اگر دقت کنیم ما هر روز در حال یادگیری هستیم، ما باید بفهمیم که اگر کاری را انجام دادیم و اشتباه بود عذرخواهی کنیم نه اینکه بحث را عوض کنیم و معرکه بگیریم و تقصیر را گردن طرف مقابل بیندازیم! ما باید متوجه اشتباهات زندگی‌مان بشویم و آن‌ها را حل کنیم و با معرکه گرفتن و یا به‌اصطلاح قدیم (دستِ پیش گرفتن) خودمان را توجیه نکنیم و خودمان را گول نزنیم چون این وسط خودمان هستیم که ضرر می‌کنیم. ما باید متوجه کار اشتباهمان بشویم، آن را بپذیریم، عذرخواهی کنیم، معرکه نگیریم و بار دیگر آن را تکرار نکنیم و این درس بزرگی است که زندگی می‌تواند به ما بدهد.

 

سلام دوستان، زهرا هستم یک هم‌سفر: 

با توجه به برداشتی که از سی دی رابطه یادگیری با معرکه‌گیری داشتم، اولاً یادگیری، اصل و اساس زندگی است و در همه سطح و همه سنین، انسان به یادگیری نیاز دارد (ز گهواره تا گور، دانش بجوی). دوم اینکه برای رسیدن به موفقیت و درجات علمی بالا و به دست آوردن دانایی، انسان باید همیشه در حال آموزش و یادگیری باشد و اگر دست از یادگیری برداریم قطعاً از مسیر درست خارج و به حاشیه کشیده می‌شویم و این یعنی غرق شدن در معرکه‌گیری؛ یعنی به‌جای اینکه وقت و انرژی خود را صرف یادگیری کنیم، جذب مسائل حاشیه‌ای می‌شویم؛ مثلاً زیر ذره‌بین گذاشتن زندگی دیگران یا تجسس در زندگی شخصی دیگران! 

پس خداوندا! کمک کن تا خدمتگزار در وادی آموزش و یادگیری باشیم نه هلاک شدهٔ وادی معرکه‌گیری و غرق‌شده در حواشی...


با احترام؛ اعضای لژیون شانزدهم، لژیون کمک راهنما، هم‌سفر مانا

تایپ: هم‌سفر سحر

تاریخ : جمعه 10 آذر 1396 | 01:01 ب.ظ | نویسنده : زهرا | نظرات
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات